Dolina Muminków w listopadzie

Dolina Muminków w listopadzie

 Jest to opowieść o szarej Dolinie opuszczonej przez głównych bohaterów, którzy odpłynęli na wyspę. Pozostali mieszkańcy wspominają Muminki, nie rozumieją dlaczego odpłynęli, odczuwa się wyraźnie tęsknotę za nimi. Autorka w Dolinie… nawołuje do wyobrażenia zielonej i szczęśliwej Doliny, poszukiwania jej w snach, wymyślenia dalszych losów ulubionej, ale już nierzeczywistej rodziny. Również każe, za sprawą przekazu o Nummulitach, pogodzić się z ich nieobecnością, tłumacząc to naturalnym instynktem, drzemiącym w Muminkach. Kazała na dobre pożegnać się z nimi.

Bohaterowie.

Filifionka – postać pedantyczna, uwielbiająca porządek, bezgranicznie oddająca się domowym obowiązkom, nie posiada czasu dla krewnych.  Wszystko się zmienia, kiedy spada z dachu. Chwilowo zastanawia się nad sensem zmagań domowych i pragnie spotkać się z Muminkami. [zob. Lato Muminków, Zima Muminków, Opowiadania z Doliny Muminków]

Filifionka, rycina

Filifionka, rycina

Filifionka

Filifionka

 Włóczykij – zawrócił z drogi na południe, aby Muminek pomógł mu odpowiednio zakończyć melodię. Opuszcza Dolinę w pełni pogodzony z utratą rodziny. Oddaje się swojemu losowi. [zob. Kometa w Dolinie Muminków, Lato Muminków, Opowiadania z Doliny Muminków]

Włóczykij, fragment ryciny

Włóczykij, fragment ryciny

Włóczykij

Włóczykij

 Toft – małomówny Homek mieszkający w łodzi Paszczaka, potem w domu Muminków, tęskni za Mamą Muminka, którą spośród wszystkich mieszkańców Doliny polubił najbardziej. Lubi zapach smoły i ciasne pomieszczenia, w których może spokojnie snuć własne opowieści. Pragnie, aby jego wyobraźnia przełożyła się na rzeczywistość, chce zamienić Dolinę w wiecznie trwający sen. Rozumie jednak, że pewnych opowieści nie da się ucieleśnić i może jedynie stać się ich opiekunem. Za postacią Tofta skrywa się Tove.

Toft, rycina

Toft, rycina

Toft

Toft

 Paszczak – wymaga od siebie i innych pełnej mobilizacji w działaniu oraz znalezienia celu do działania, w innym razie życie pozbawione jest sensu. Poznajemy go w momencie, kiedy zastanawia się nad zasadnością swojego postępowania. Aby pozbyć się tej chwili zwątpienia w siebie, przypomina sobie o przyjaznej rodzinie Muminków i pragnie ich odwiedzić. [zob. Małe trolle i duża powódź, Kometa nad Doliną Muminków, W Dolinie Muminków, Pamiętniki Tatusia Muminka, Lato Muminków, Zima Muminków, Opowiadania z Doliny Muminków]

Paszczak, rycina

Paszczak, rycina

Paszczak

Paszczak

 Wuj Truj – ubrany w szlafrok i kamasze starzec, często zapominający własne imię i wiek. Opuścił krewnych i udaje się do Doliny. Żyje przeszłością, czyli zgodnie z tym, czego nauczył się przez życie, nie respektował zmian. Zaprzyjaźnił się z wyimaginowanym Przodkiem, którego podobizna z obrazu odbijała się w lustrze szafy.

Wuj-Truj, rycina

Wuj-Truj, rycina

Wuj Truj

Wuj Truj

Nummulit – z gatunku Radiolarii, odmiana grupy Protozoa, stworzenie prawie wymarłe, żyjące na dnie morza. Wpływ na jego życie mają wyładowania elektryczne. Z powodu nieśmiałości dawno uległ karłowaceniu i schował się w szczelinie przed światem. Czyta o nim Toft w znalezionej w domu Muminków księdze. W wyobraźni wypuszcza go z szafy, a ten za sprawą piorunów rośnie do dużych rozmiarów. Toft rezygnuje z pomocy Nummulitowi przezwyciężyć nieśmiałość i godzi się z jego właściwym losem, a tym samym i swoim.

Wyrośnięty Nummulit, rycina

Wyrośnięty Nummulit, rycina

Mimbla – długowłosa i długonoga pewna siebie dziewczyna w czerwonych botkach. Na czubku głowy nosi charakterystyczny kok. Cechuje ją trzeźwa umiejętność traktowania życia poważnie, nie użala się.

Mimbla, fragment ryciny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *